Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality

Aktuality


Štítky:

Výzva obyvatelům obce Týn nad Bečvou

Výzva obyvatelům obce Týn nad Bečvou

Vážení spoluobčané,

vzhledem k současné koronavirové situaci v České republice, ale i ve světě, Vás žádáme, abyste i v tuto dobu byli k sobě tolerantní a pomáhali si, a zároveň Vás informujeme o těchto opatřeních Obce Týn nad Bečvou:

1)  Zachovejte, prosím, klid. Věnujte se zejména rodinám a svým blízkým. Udržujte náležitý odstup s jinými skupinami a rozhodně se neshlukujte.

2) Nejezděte nebo nechoďte kromě práce a nezbytného nákupu potravin na jiná veřejná místa.

3) Omezte osobní návštěvy obecního úřadu. Úřední hodiny pro veřejnost v nezbytných případech budou nyní v pondělí a ve středu pouze ráno od 8 do 9 hodin a odpoledne od 14:30 do 16:30 hodin. Využijte tel. 581 797 077 nebo e-mail: obec@tynnadbecvou.cz.

4) Mateřská škola a Základní škola je uzavřena. Toto mimořádné opatření platí do odvolání, prosím sledujte aktuální zprávy na webu nebo facebooku školy, popřípadě vám rádi poskytneme informace na telefonu 580 582 815. Materiály navíc v rámci krize na domácí procvičování zdarma ke stažení DIDAKTA – hlavně 1.-5.ročník (ale zabaví se i šikovní předškoláci). Potřebujete-li konzultovat některé otázky k výuce apod., kontaktujte vyučující e-mailem nebo telefonem. 

5) Bezprostředně před nezbytným vstupem do institucí si umyjte ruce desinfekčními prostředky (v případě jejich dodání od krizového štábu ORP LnB resp. HZS OK).

6) Obec Týn nad Bečvou zajistila ušití tzv. roušek pro obyvatele obce, kterými jsou v 1. fázi vybaveni pracovníci obce. V dalších fázích je pracovníci obce přidělí postupně přímo občanům. Roušky noste zejména při veřejném styku s úřady a institucemi (obec, pošta), v hromadné dopravě a při nákupech v obchodech.

7) Obec Týn nad Bečvou je připravena zajistit základní nezbytné životní potřeby, nákup základních nezbytných potravin a léků starším obyvatelům nad 70 let, kteří nemají rodinné příslušníky, nebo sousedy a známé, kteří by jim to zajistili. Máme zajištěno případné obědové stravování pro občany. Objednávky telefonicky na obecním úřadě tel. 581 797 077 v úřední hodiny.

8) Obec Týn nad Bečvou již uzavřela provoz Muzea B. Smetany, zrušila veškeré akce v měsíci březnu a dubnu, do 29.04. včetně. Uzavřela místní knihovnu. Vyzýváme spolky a skupiny občanů, aby se jakkoli nezhlukovali. Uzavřena je z nařízení vlády i místní sokolovna, restaurace, hrad Helfštýn.

9) Rádi uvítáme případné dobrovolníky s organizovanou pomocí v naší obci. Zájemci hlaste se na e-mail: obec@tynnadbecvou.cz nebo tel.: 581 797 077. Děkujeme.

Kontakty:

Obecní úřad: 581 797 077 e-mail: obec@tynnadbecvou.cz

Ing. Antonín Ryšánek, starosta obce: 792 308 986

Ing. Vojtech Hanudel‘, místostarosta obce: 720 428 503

Jindřich Viliš, velitel JPO: 605 408 768

Mgr. Stanislava Schotliová, ředitelka školy: 776 211 822

Břetislav Brázda, radní: 704 055 580

Bc. Pavel Procházka, radní: 777 875 068

Mgr. Martin Černý, radní: 602 726 559

                                                                             Ing. Antonín Ryšánek, starosta obce                                                                                      



Souhrnné stanovisko k výkonu sociálně-právní ochrany dětí

Souhrnné stanovisko k výkonu sociálně-právní ochrany dětí v situaci nouzového stavu a karanténních opatření

stanovisko MPSV k výkonu SPOD-mimořádná opatření.docx



Opatření přijatá Finančním úřadem pro Olomoucký kraj

Opatření přijatá Finančním úřadem pro Olomoucký kraj s ohledem na aktuální situaci v České republice v souvislosti s epidemií COVID-19.

Finanční úřad Olomouckého kraje.pdf



Uzavření pokladny - ode dne 17.03.2020 do odvolání se uzavírá hotovostní pokladna

Vzhledem k mimořádným opatřením uzavíráme hotovostní pokladnu.

Platba místních poplatků je možná bezhotovostně převodem na účet č. 29729831/0100.



Sbírka zákonů a mimořádné opatření ze dne 16.03.2020 - koronavir

Sbírka zákonů 16.3.2020.pdf

Veřejná vyhláška mimořádné opatření_Ol_změna.doc



Mimořádná opatření dočasně omezí provoz autobusové dopravy

V souvislosti s aktuální situací výskytu koronaviru SARS-CoV-2 Vás prosíme o sledování webových stránek www.idsok.cz, kde budou průběžně vyvěšovány informace týkající se dopravní obslužnosti veřejnou linkovou dopravou.V souvislosti s uzavřením škol přistoupil Olomoucký kraj k dočasnému omezení některých autobusových linek. Ty od pátku 13. března přejdou do režimu jarních prázdnin – nebudou vypravovány spoje, které obvykle sváží děti do škol a zpět.
 
 
 
 

„Jde o dočasné opatření. Jakmile mimořádná situace v souvislosti s koronavirem skončí, vše se vrátí do normálního režimu,“ uvedl Jan Zahradníček, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast dopravy.

Omezení se nyní dotknou pouze autobusových linek, jejichž objednavatelem je Olomoucký kraj. Hejtmanství tak chce zamezit plýtvání finančními prostředky na provoz spojů, které by jezdily prázdné. Vlakové dopravy se změny netýkají.

„Informace o aktuálních jízdních řádech najdou cestující na webu CESTUJOK.CZ nebo IDSOK.CZ, případně si mohou zavolat na infolinku 588 88 77 88,“ dodala Kateřina Suchánková, ředitelka KIDSOK.  

TZ_Mimořádná opatření dočasně omezí provoz autobusové dopravy_12.3.2020 (1).pdf



Zrušeno podání daňového přiznání v Lipníku nad Bečvou

Podání daňového přiznání právnických a fyzických osob na MěÚ v Lipníku nad Bečvou

Finanční správa oznamuje, že vzhledem k aktuální situaci ruší výjezdy pracovníků do obcí.

Podrobnější informace najdete na https://www.financnisprava.cz/

 


Omezení volného pohybu osob

  1. platí od pondělí 16. března 0:00 do úterý 24. března 06:00
  2. nevztahuje na cesty do zaměstnání k výkonu podnikání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení
  3. zákaz není uvalen na cesty za účelem vyřízení neodkladných úředních záležitostí. Netýká se ani pobytu v přírodě nebo parcích
  4. Zakázána není účast na pohřbu
  5. Omezení se nevztahuje na veřejnou hromadnou dopravu, služby pro obyvatele včetně zásobování, rozvážkovou službu nebo veterinární péči
  6. Sankce vláda neoznámila, podle ministra vnitra Jana Hamáčka jde o osobní odpovědnost každého za zdraví a životy svých blízkých, premiér Andrej Babiš připomněl, že šíření koronaviru je trestný čin a za porušení individuální karantény hrozí pokuta tři miliony


Domácí karanténa - co mám dělat ?

Domácí karanténa – co mám dělat?

Jste v domácí karanténě. Váš stav nevyžaduje přijetí do nemocnice. Je důležité dodržovat následující pokyny.

1. Zůstaňte doma

Vy nebo osoba, o kterou pečujete, byste měli zůstat doma s výjimkou lékařské péče (viz bod 3 a 8 – co dělat před vyhledáním lékařské péče). Nechoďte do práce, školy, na veřejná místa a nepoužívejte hromadnou dopravu nebo taxi, dokud vám nebude řečeno, že je to bezpečné.

Jestliže potřebujete obstarat nákup potravin, jiného zboží a léků, musíte požádat o pomoc jinou osobu. Také si můžete nákup objednat telefonicky nebo mailem (online).  V instrukcích pro dodání zboží musí být uvedeno, že nákup má být ponechán venku nebo na verandě nebo na jiném vhodném místě.

2. Izolujte se od ostatních osob ve vaší domácnosti

Měli byste zůstat v dobře větratelné místnosti s oknem,které se dá otevírat a pokud to lze, měli byste být separováni od ostatních osob v domácnosti. Zavírejte dveře.

Pokud je to možné, používejte oddělenou koupelnu. Pokud sdílíte koupelnu s ostatními osobami, je nezbytný pravidelný úklid.  Pokud nemáte k dispozici samostatnou koupelnu, měla by osoba v domácí izolaci používat zařízení jako poslední, a poté by tato osoba měla koupelnu řádně uklidit. Osoba v domácí izolaci musí používat vlastní ručníky, které nepoužívají další členové domácnosti, a to jak pro osušení po koupání nebo sprchování, tak pro účely hygieny rukou.

Pokud bydlíte na koleji či jiném místě, kde sdílíte společnou kuchyni, koupelnu a společenské prostory, měli byste zůstat jen ve svém pokoji se zavřenými dveřmi, vycházet jen v nezbytných případech a nosit ústní roušku.

Pokud sdílíte s ostatními osobami kuchyň (na koleji apod.),pokud je to možné, nevstupujte do těchto míst, pokud jsou tam přítomni ostatní.Pokud to jinak nejde, noste ústní roušku. Jídlo jezte ve svém pokoji. Použité nádobí myjte ručně v horké vodě s čisticím prostředkem a osušte vlastní utěrkou.

3. Než navštívíte svého lékaře, nejdříve mu zavolejte

Všechny návštěvy lékaře by měly být předem projednány telefonicky. Je to proto, že je ve zdravotnických zařízeních potřeba minimalizovat kontakt s ostatními lidmi.

V případě že se zhorší váš zdravotní stav (objeví se zejména horečka, kašel, dušnost), kontaktujte telefonicky svého lékaře, který bude dále organizovat poskytovaní zdravotní péče ve spolupráci krajskou hygienickou stanicí, případně volejte linku 112.

Pokud potřebujete poradit v souvislosti s koronavirem, jsou k dispozici nonstop linky Státního zdravotního ústavu 724 810 106 nebo 725 191367 nebo 725 191 370. K dispozici jsou i infolinky jednotlivých krajských hygienických stanic.

4. Noste ústní roušku, pokud vám to je doporučeno

Pokud jste dostali ústní roušku, měli byste ji nosit v případě, že pobýváte ve stejné místnosti s jinými lidmi i v případě návštěvy poskytovatele zdravotní péče. Pokud nemůžete nosit ústní roušku, měli by ji nosit lidé, kteří s vámi žijí, pokud jsou s vámi ve stejné místnosti.

5. Kryjte si ústa a nos při kašli a kýchání

Při kašlání nebo kýchání si zakryjte ústa a nos kapesníkem na jedno použití. Lidé, kteří pečují o osoby čekající na výsledky vyšetření na infekci COVID-19, by také měli používat při kašli a kýchání jednorázové kapesníky.

Kapesníky odhazujte do plastového pytle na odpadky (viz bod 10 – nakládání s odpady) a okamžitě po jejich použití si umyjte ruce mýdlem a vodou (po dobu nejméně 20 sekund), opláchněte si je a důkladně osušte. Stejně tak pečující osoba pomáhá při dodržování tohoto pravidla osobě, o kterou se stará.

6. Myjte si ruce

Myjte si ruce a osobě, o kterou pečujete, pomáhejte při mytí rukou. To by se mělo provádět často a důkladně mýdlem a vodou po dobu nejméně 20 sekund, poté si ruce opláchněte a důkladně osušte. Totéž platí pro osoby pečující o kohokoli, kdo je testován na SARS-CoV-2. Nedotýkejte se očí, nosu a úst nemytýma rukama.

7. Vyhněte se sdílení domácích potřeb

Předměty (skleničky, šálky, kuchyňské náčiní, ručníky, ložní prádlo nebo jiné předměty), které jste vy nebo osoba, o kterou pečujete, použili,byste neměli sdílet s ostatními osobami ve vaší domácnosti. Po použití těchto předmětů je důkladně omyjte mýdlem a vodou; k mytí nádobí a příborů lze použít myčku nádobí.

Prádlo, povlečení a ručníky by měly být uloženy v plastovém pytli a vyprány, jakmile bude známo, že testy na SARS-CoV-2 (COVID-19) jsou negativní. Pokud to není možné a musíte prádlo prát, přečtěte si další pokyny k manipulaci s prádlem níže.

8. Nezvěte si domů návštěvy

Pokud si myslíte, že je nezbytně nutné, aby vás někdo navštívil,proberte to nejdříve s vaším lékařem. Pokud musíte mluvit s někým, kdo není členem vaší domácnosti, udělejte to telefonicky.

9. Domácí zvířata

Pokud si myslíte, že je nezbytně nutné, aby vás někdo navštívil,proberte to nejdříve s vaším lékařem. Pokud musíte mluvit s někým, kdo není členem vaší domácnosti, udělejte to telefonicky.

10. Praní prádla

Pokud potřebujete vyprat doma prádlo, ještě než budou k dispozici výsledky vyšetření, vyperte ho pomocí pracího prostředku při nejvyšší možné teplotě vhodné pro danou tkaninu. Vhodné jsou teploty nad 60 °C. Pokud jeto možné, sušte a žehlete prádlo na nejvyšší možnou teplotu vhodnou pro danou tkaninu.

Při manipulaci se znečištěnými materiály používejte jednorázové rukavice a plastovou zástěru a očistěte všechny povrchy v okolí pračky.

Prádlo nenoste do veřejné prádelny.

Po manipulaci se špinavým prádlem si důkladně umyjte ruce mýdlem a vodou.

11. Odpady

Veškerý odpad (včetně roušek a kapesníků) od osoby v izolaci, by měl být uložen v plastovém pytli na odpadky a po naplnění musí být pevně zavázán. Plastový pytel by pak měl být vložen do druhého pytle a zavázána až poté dán do kontejneru na odpad.

12. Sledujte příznaky onemocnění u sebe nebo u osoby, o kterou pečujete.

Pokud se zhoršuje zdravotní stav vás nebo osoby, o kterou pečujete, např. máte dýchací obtíže, vyhledejte lékařskou pomoc. Pokud se nejedná o nouzovou situaci, telefonujte vašemu praktickému lékaři nebo do nemocnice.

Pokud se jedná o stav nouze a potřebujete zavolat sanitku,informujte volajícího nebo operátora, že jste vyšetřováni na SARS-CoV-2 (nebo že pečujete o někoho, kdo je testován na SARS-CoV-2).



Příznaky koronaviru a nemoci COVID - 19

Příznaky koronaviru a nemoci COVID-19

Koronavirus není běžná sezónní chřipka. Chřipka se šíří rychleji, má kratší inkubační dobu, ale pravděpodobnost úmrtí při nákaze koronavirem je čtyřicetkrát vyšší, a to ve všech věkových kategoriích.

Inkubační doba u koronaviru je zhruba 14 dní.Tedy ode dne nakažení do propuknutí prvních příznaků uplynou celé dva týdny.

Horečka a suchý kašel se projevují hned napočátku onemocnění, zhruba po týdnu se obvykle přidává ještě dušnost.